Candidate Forums

CANDIDATE FORUMS:

Tuesday, 23 January

McKinney Tea Party Forum                                           
6:30pm Fellowship
7:008:30pm Event
Cottonwood Creek Church                                                       1015 State Highway 121  Allen, TX

TEXAS SENATE DISTRICT 8
ANGELA PAXTON
PHILLIP HUFFINES

TEXAS HOUSE DISTRICT 89
CANDY NOBLE
JOHN PAYTON

COLLIN COUNTY JUDGE
CHRIS HILL
SCOTT JOHNSON

January 24, 2018

Plano Citizens’ Council and DFWPAC

Candidates:
Cheryl Williams
Collin County Commissioner, Precinct 2
Chris Hill
Collin County Judge
Greg Willis
Collin County District Attorney
Jennifer Edgeworth for Judge
Judge, 219th District Court
Jim Pikl
Justice, 5th District Court of Appeals, Place 12
Dan Wyde
Justice, 5th District Court of Appeals, Place 11
John Browning for Justice
Justice, 5th District Court of Appeals, Place 11
Phillip Huffines
State Senate, District 8
Angela Paxton
State Senate, District 8
Van Taylor
U.S. Congressional District 3
and more…

Agenda:
6:30 PM – Reception (Refreshments Served)
6:50 PM – Meeting Starts
7:30 PM – Candidate Presentations
8:30 PM – Q&A
9:00 PM – Adjourn

A great opportunity to meet the candidates, hear their ideas and ask questions!

Sponsored by Plano Citizens’ Council and DFWPAC

Please sign up for this event using the link below:
https://drive.google.com/open?id=1wz2ovcam8oL0MmQOWgwf_QDPvhLJT0mxueQpmnexRzA

Saturday, January 27, 10:30-3:30

League of Women Voters of Collin County

Saturday, January 27, 10:30-3:30
Living Legends Conference Room DE
Collin College, 2800 E Spring Creek Pkwy, Plano, TX 75074

LWV Voter Guide

Schedule

Session 1 – 10:30-11:00

County Clerk: David Chevalier (D), Stacey Kemp (R)

Justice of the Peace, Pct 2: Dian Engelman (D), Jeff Graham (R)^, Mike McCandless (R), Jerry Shaffer (R)

Justice of the Peace, Pct 3 Pl 2: Ramona Brumfield (D), Mike Missildine (R)^, Melvin Thathiah (R)

Session 2 – 11:15-11:45

District Attorney: Casey Davis (R), Greg Willis (R)

State District Court Judge, 219th: Scott Becker (R), Glenn Brenner (R), Mike Curran (R), Jennifer Edgeworth (R)

Session 3 – 12:00-12:45

County Judge: Chris Hill (R)^, Scott Johnson (R), Danyell Lanier (D), Ray Ricchi (R)

County Commissioner, Pct 2: Tanner Do (D), Joey Herald (R), Cheryl Williams (R)^

County Commissioner, Pct 3: Dr. Briana Andor (R)^, David Azad (D), Darrell Hale (R)

County Commissioner, Pct 4: Byron Bradford (D), Duncan Webb (R)

Session 4 – 1:00-2:00

TX Senator, District 8: Brian Chaput (D), Phillip Huffines (R)^, Ed Kless (L), Angela Paxton (R)^, Mark Phariss (D)

TX Representative, District 66: Sharon Hirsch (D), Matt Shaheen (R)

TX Representative, District 89: Ray Ash (D), Candy Noble (R)^, John Payton (R)

Session 5 – 2:15-3:15

US Representative, District 3: Roger Barone (I), Adam Bell (D), Lorie Burch (D), Christopher Claytor (L), Alex Donkervoet (R), Scott Jameson (L), Sam Johnson (D), David Niederkorn (R), Van Taylor (R)^, Medrick Yhap (D)

 

 

1/29 Prestonwood Plano

1/30 Prestonwood Prosper

1/31 Plano/Richardson Chamber

Advertisements